19 Ekim 2015 Pazartesi

Berbat


Bu fotoğraf oyundaki rezilliği aşağıdaki yazıdan daha iyi anlatıyor.

"Hücum futbolu oynayacağız. Agresif bir oyun ortaya koyan bir ekip ortaya çıkaracağız. Oyunu domine etmek istiyoruz. Büyük kulüplere hücum futbolu ve oyunu domine eden bir futbol yakışır. Goller atacağız ve savunma yaparken de agresif bir oyun ortaya koyacağız."

Bir haziran günü mayıs ayında tüm heyecanını kaybetmiş bir camiayı yukarıdaki sözlerle havaya sokmuştu Vitor Pereira. 14 resmi maç sonunda geldiğimiz noktada Fenerbahçe hocanın bahsettiği oyunu sadece 3-4 maçın 10-15 dakikalık  bölümlerinde oynadı. Bugüne kadar Fenerbahçe'nin ne oynadığını, ne oynamak istediğini anlamak zor. Vitor bile bunun cevabını tam olarak bilmiyor olabilir. İlla bir kalıba sokmak gerekirse Fenerbahçe'nin oyununu geride bekleyip gol yememeye çalışan, yetenekli oyuncularıyla bir şekilde sonuca gitmeye çalışan bir anlayıştan bahsedebiliyoruz. Fenerbahçe bu oyunla belki şampiyon olur ama keyif vermez.

Fenerbahçe sahaya nasıl dizilirse dizilsin,kim oynarsa oynasın yapılması gereken savunmayı öne çıkarıp takım boyunu kısaltmak.

Fenerbahçe Gökhan ve Caner diye 2 oyuncuya sahip. Geçtiğimiz sezonlarda takımın en büyük hücum silahlarıydı. Şener ve Hasan Ali iki iyi oyuncu, Fenerbahçe hariç ligde her takımda banko 11 oynarlar ama Gökhan ve Caner başka seviyedeler. İzin verirsen takım savunmasını öne çekerler, oyunu kurarken pas alışverişlerinde önemli silah olurlar, üçüncü bölgeye gittiğinde hücum etkinlikleri daha fazladır. Böyle 2 silahı kulübeye mahkum etmek büyük saçmalık.

Fenerbahçe'nin 4 tane iyi orta saha oyuncusu var. Bu 4 oyuncudan 6 farklı şekilde ikililer oluşturabilirsin. Bu ikililerden ideal Fenerbahçe ikilisi çıkmaz ama en kötüsü tartışmasız Topal, Josef olur. Fenerbahçe'de böyle orta saha ikilisi olmaz. Selçuk, Deniz, Josico, Maldonado, Topal, Josef gibi oyunculardan 2 tanesi aynı anda orta sahada Fenerbahçe 11'inde olmaz. Bu noktada geçtiğimiz sezon birçok maçta Selçuk-Topal ikilisinin aynı anda oynadığını buna karşılık bir sezon önce Fenerbahçe nisanda şampiyon olurken bu ikilinin beraber sahada kaldıkları sürenin toplam 90 dakika etmediğini hatırlatayım. 15 milyon euro para harcayım Emre'nin yerini dolduramamak eksi hanesine yazar.

Ne kadro kurulurken yapılan yanlışlar, ne bazı oyuncu tercihleri ne de yoğun maç temposu sahadaki bu berbat görüntüye bahane olamaz. Fenerbahçe teknik direktörü ya imza attığı gün söylediklerini gerçekleştirmek için bir şeyler yapmalı yada mevcut pozisyonunda olmamalı.

Takım boyu kısalmadan,önde baskı yapmadan her kadro boş ama bugün itibariyle benim kafamdaki ideal 11 şu şekilde:

Volkan
Gökhan-Kjaer-Ba-Caner
Topal-Meireles
Markovic-Diego-Nani
RVP

Hiç yorum yok :