6 Şubat 2017 Pazartesi

Sadece FenerbahçeYanlış kurulmuş,gerekli kaliteye sahip olmayan Fenerbahçe takımı, ilk 15 dakika mevcut kalitesi ölçüsünde iyi iş çıkarttıktan sonra ilk yarının sonuna kadar oyunun hakimiyetini rakibine verdi. Beşiktaş kaptanının başlattığı gerginliğe cevap veren Van Persie,Tosic'i oyundan attırdı. Sezonun genelinde kırmızı karttan muaf tutulan Beşiktaş için ilginç bir andı. 1 kişi eksik kalan rakibi karşısında oyun üstünlüğünü ele alan Fenerbahçe, kalite eksikliğinden dolayı yerleşik savunma karşısında bu üstünlüğünü net pozisyonlara dönüştüremedi. Hakemin faul uydurmak üzere olduğu bir pozisyonda top Oğuzhan'ın önüne düşünce oyun devam etti. Fenerbahçe sezon boyunca iyi yaptığı işlerden birini tekrar ederek kontra ataktan golü buldu. Ali Palayık, Trabzon'da bir faul uydurmuş bunun kontrasında Fenerbahçe golü bulmuştu. Kalan bölümde net bir gol pozisyonu ofsayt diye kesilen, 1 golü verilmeyen ve net fırsatlardan yararlanamayan Fenerbahçe, kalesini gole kapatarak kupada bir üst tura çıktı.

Bu maçı kazanmak Fenerbahçe'nin sorunlarını çözmez; Türkiye Kupası Fenerbahçeliler'in ilkbahar ve yaz aylarını mutlu olarak geçirmesini sağlamaz. Fakat bu kötü günler geçene kadar "şampiyon" sıfatı Fenerbahçe isminin önünden ne kadar az eksik olursa o kadar iyidir. 1930'dan beri sadece 4 turnuvanın düzenlendiği 1 dönem dışında (1954-1955-1956) üst üste 3 yılı kupasız geçmemiş Fenerbahçe, 60 yıl sonra bunu tekrarlamamak adına önemli bir maç kazanmıştır.

Saha içinde ve dışında güçsüz kalmış kötü yönetilen bir Fenerbahçe var. Taraftarını kulüp tarihinde görülmemiş bir şekilde Fenerbahçe'sizliğe mahkum etmiş bir yönetim anlayışı var. Bir önceki yazının da başlığında belirttiğim gibi bugünlerde Fenerbahçe'de isminden başka bir şey bulmak zor fakat gün gelir o isim bile herkese haddini bildirmeye yeter.

1935'ten beri Türkiye'nin; 1944'ten beri İstanbul'un en çok şampiyon olan takımı unvanını taşıyan Türkiye'nin en çok taraftara sahip en büyük kulübü Fenerbahçe herkesi her yerde yenebilir. Bu kulübün taraftarı dün akşam Dolmabahçe'de Fenerbahçe'nin ne olduğunu hem Fenerbahçe yönetimine hem de tüm Türkiye'ye bir kez daha göstermiştir.

Dün akşam yönetim inisiyatifinde olan bir maçta Fenerbahçeliler uzun zaman sonra gerçek Fenerbahçe tribününü yaşadı ve bu sabah Fenerbahçeli çocuklar okula mutlu gidecek,bunlar hepsinden önemli...Yaşa Fenerbahçe...

Bu ülkede, Fenerbahçe galipse o hafta fukara işçinin keyfi ve çalışma temposu bir başka olur. Onun patronu da hayata ve işine bir başka şevkle sarılır. Fenerbahçelilik bu ülkede insanları rehabilite etmenin de bir başka tarifidir. Onların iş ve yaşam keyiflerini yüceltir.
(Erdoğan Şenay)

Hiç yorum yok :