13 Eylül 2017 Çarşamba

Fenerbahçe'yi Özledik

Şimdilerde sevgisiz,başarısız,güçsüz Fenerbahçe var. Kendi çıkarlarını Fenerbahçe'nin menfaatlerinin önüne koymuş yöneticiler ve sözde Fenerbahçeliler var. Belki eskiden de varlardı ama şimdi daha çoklar,sosyal medya etkisiyle daha çok göze çarpıyorlar.

Kulüp mükemmel yönetilse de belki bir daha eskinin tadı hiç olmayacak.Fakat bugünlerde tarihinin en kötü günlerini yaşayan Fenerbahçe'ye dair insan eskileri daha çok özlüyor.

Sadece yaşadığımız değil; okuduğumuz,izlediğimiz,gördüğümüz,dinlediğimiz Fenerbahçe'yi de özlüyoruz. Gelecekte eski günleri tekrar yaşamanın hayalini kurarken eski dergilerden aldığım bazı fotoğraflarla,yazılarla o günleri bir daha hatırlayalım.

Bugünlerde Fenerbahçe yıllardır uygulanan,dikta yönetimlerini anımsatan tribün politikaları sebebiyle Türkiye'nin en dolu tribünleri önünde oynama özelliğini kaybetti.Tıpkı bugünlerdeki gibi şampiyonluksuz geçmiş 3 sezonun ardından 1988-1989 sezonunda Fenerbahçe tribünleri...


O dönem için seyirci rekorunun kırıldığı Altay maçına dair tribün görüntüleri ve bu olayla ilgili Ergun Hiçyılmaz tarafından yazılmış yazı...


Birdiler… İki oldular… On oldular… Bin ve on bin ve elli ve yetmiş bin oldular… Bir çekirge bulutu gibi çöktüler İzmir’in üstüne..
Altaylı falan değil, İzmir Fenerkent’ti…
Ve anlaşıldı ki Fenerbahçe’nin sahibi, Kadıköy’den çok Türkiye’dir.
Tribünlerdeki bayrakları, flamaları, Sümerbank çift vardiya çalışsa iki ayda imal edemezdi. Dönerinden pidesine, kokoreçinden böreğine kadar mideye inen ve çokca sarı lacivert soslu olan erzak ise Sudan’ı açlıktan kurtarabilirdi. İçilmiş sular yeni bir Terkos Gölü, kasaya giren para ise Altay bütçesiydi.
Tribünlere tutsak edilmiş 70 bin ile, kulağı kirişteki milyonları tarif için kelimeler kifayetsizdir. Ve Hıncal Uluç “Büyük stada gerek yoktur.” derken, şurdan yüzde yüz haklıdır: Çünkü bir tane Fenerbahçe vardır.. Fenerbahçe olmazsa kim dolduracak stadları, kasaları? Nasıl “büyük” olacak Altay ve diğerleri..
(Ergun Hiçyılmaz)


En büyük Fener,başka büyük yok.


Fenerbahçe her şeydir.


Böyle büyük Fenerbahçe seyircisiyle büyüktür. Fenerbahçe'nin kazandığı başarıların ardında yönetimin, futbolcunun ve hepsinden fazla taraftarın payı vardır. Skor ne olursa olsun desteklerini eksik etmez, umutlarını kaybetmezler. 3-0'lar bu seyirciyle 4-3'e çevrilir. İşte bu büyük bayrak bu büyük taraftarın simgesidir.


Fenerbahçe taraftarıyla büyüktür ve o taraftar 103 gollü sezonda bile hücuma,gole doymaz.Fenerbahçeliler için sevgi,güç ve başarı olmazsa olmazdır. 


Şimdilerin Galatasaray yöneticisi Cengiz Özyalçın ve Beşiktaşlı rakibi Ertuğrul Alper, Kadıköy Belediye Başkanlığı için Fenerbahçelilere vaatlerini anlatıyor. Çünkü Kadıköy Fenerbahçelilerindir. 

Fenerbahçe'nin kurtuluş savaşının sonucunun belli olacağı mayıs ayı öncesinde hile,tehdit gibi konular gündeme gelmeye başladı.Fenerbahçe halktır,Türkiye'dir. Fenerbahçe bir grup menfaatçinin çıkarlarının, milyonların kararının önüne geçtiği bir yer olmamalı. Kendisini satmamış her Fenerbahçeli mayısta sandığa giderken bunları aklından çıkarmamalı. 

Hadi gel,müjdeler ver...

Hiç yorum yok :