22 Eylül 2017 Cuma

Neden Ali Koç?

Çocuklar bile biliyor Ali, Fener'i çok seviyor.
Taraftarlar gönül verdikleri kulüpleri yöneten yöneticilerden kulüplerini sportif başarılara ulaştırmalarını beklerler. Kulüpten çıkarı olmayan,kafasını saçma sapan şeylerle bozmamış Fenerbahçeliler için de durum aynı ve Fenerbahçe bir süredir bu başarılardan uzak. Fenerbahçeliler başarının yanında güç,sevgi,ihtişam ve kaliteye de hasret. Kuşkusuz ki bunlarsız bir Fenerbahçe düşünülemez. Tekrar eski günlere kavuşmak için en büyük umut da mayıstaki kongre...

Peki neden Ali Koç? Önce sportif başarı kısmından başlayalım. Her ne kadar çok başarılı olacağına inansam da Ali Koç dahil kimse için sportif başarının garantisi yok,özellikle ülkemizde futbolun dinamikleri çok farklı. Başarılı olan bazı kulüpler saha içinden daha çok saha dışında çalışıyor. Yine de en kötü ihtimalle bile Ali Koç G.Saray'ın şampiyonluk oranını neredeyse 3 katına çıkartan,en çok G.Saray şampiyonluğu gören başkan gibi unvanlara sahip olmaz.

Başarının garantisi yok ama hedefe giden yolda doğru adımları atarak başarılı olma ihtimalini arttırabilirsin.

Fenerbahçe'nin altyapı, oyuncu izleme ve transfer etme, transfer zamanlaması, oyuncu ve teknik direktör seçimi konusunda taraftarın beklentisini karşılayamama gibi bir sürü sıkıntısı var.

Bir tarafta yaklaşık 20 yıl başkanlık yapıp altyapıdan 1-2 futbolcu dışında kimseyi çıkartamayan ve bu sürenin sonunda kurtuluşun Altınordu modelinde olduğunu söyleyen bir başkan var. Bu başkanın altyapı konusunda daha önce attığı 2 adım da uzun soluklu olmadı. Çünkü bu kulüpte bir plan dahilinde ihtiyaca,beklentilere uygun hareket edilmiyor. Diğer tarafta gidip bizzat yerinde Altınordu modelini inceleyen bir başkan adayı var.

Fenerbahçe 2006 yılında kulübün 100.yılına Şampiyonlar Ligi'nden elendikten sonra son hafta yapılan 3-4 yabancı oyuncu transferiyle başlamıştı. 2017 yılında hala aynı şeyleri yaşıyoruz. Çünkü oyuncu izleme ve transfer etme çağın gerektiği şekilde bir futbol aklının ortaya koyduğu plan dahilinde yapılmıyor. Bugün transferde Fenerbahçe ile herhangi bir Anadolu kulübü arasındaki tek fark menajerlerin önerdiği futbolcular arasından daha pahalısını almak.

Tribüne gidip "Fenerbahçe bu sezon şampiyon olacak. 60 gol atıp 20 gol yiyerek mi şampiyon olsun yoksa 90 gol atıp 40 gol yiyerek mi?" diye sorsanız çok büyük çoğunluk ikincisini seçer. Fenerbahçe taraftarının talep ettiği coşkulu,önde basan,bol pozisyona giren bir takım. Bu kulüp elbette her sezon şampiyon olamaz ama her sezon kadrosunu ve teknik direktörünü buna uygun seçebilir. En basitinden Fenerbahçe'nin 2014 sonrası kadro planlaması ve teknik direktör seçimleri ise bunun tam tersi.

Başta ekonomik sıkıntılar olmak üzere bu şekilde daha birçok sorundan bahsedebiliriz ama uzun lafın kısası şu ki:

Ali Koç başkanlığında Fenerbahçe belki her sezon şampiyon olamaz ama Fenerbahçe'nin bir futbol aklı olur. Bu akıl transferde Fenerbahçe'yi menajerlerin kucağından kurtatır. Fenerbahçe'ye çağın gerekliliklerine uygun şekilde bir altyapı ve oyuncu izleme ekibi kazandırır. Fenerbahçe kadrosunu ve teknik ekibini taraftarın beklentilerine uygun şekilde oluşturur. Doğruları yaparsan başarı ihtimalin de artar.

Four Seasons Bosphorus Otel'den Anadolu'daki Fenerbahçeli
 çocuğun yüreğine dokunabilen adam Fenerbahçe Başkanı olur.
Sportif başarı kısmı dışında kalan güç,taraftar ilişkileri,kalite gibi konularda Ali Koç hakkında olumlu konuşmak çok daha kolay.

Ali Koç başkan olduğunda,

Fenerbahçeli çocuklar formaları lisanslı değil diye terslenmez, imza istekleri geri çevrilmez.
Fenerbahçe tribünleri Fenerbahçe taraftarına kapatılmaz,kombineler iptal edilmez.
Fenerbahçe stadına,salonuna girerken kapıdaki görevlinin kafasına göre seçilmek zorunda kalmazsınız.
Sicili kabarık,mahalle kabadayıları Fenerbahçe tribünlerinde taraftarı tehdit etmek,dövmek için dolaşmaz.
Fenerbahçe sezona sponsorsuz başlamaz,amatör branşlarda sponsor bulunamadığı için bütçeler küçülmek zorunda kalmaz.
FB TV'de Alaatin Metin, Uzay Gökerman seviyesine mahkum kalmayız.
Fenerbahçe yöneticileri Fenerbahçe taraftarlarının kimlik bilgilerini ifşa etmez.
Kulüpten maaş alan kişilerin yönettiği sözde taraftar hesapları Fenerbahçe taraftarlarını tehdit edemez.
Onu rakip kulüp başkanı tokatlarken yada trafikte motorcularla kavga ederken görmezsiniz.
Onun Fenerbahçe taraftarlarını Fenerium'a sokmadığına yada onların üstüne saldırdığına şahit olmazsınız.
Fenerbahçe maçlarının biletleri karaborsada normal fiyatının altında kadınlar taciz edilerek satılmaz.
O, kendisine "büyük başkan" desinler diye kimseye otoparklarda bilet dağıtmaz.
Kulüp çalışanları,dernek üyeleri,havuz tayfası vs. arasında dalkavuklar yine olur ama bunlar şimdiki kadar kulüpten çıkar elde edemez.
O, bir söz verdiğinde tutar. Olur da tutamazsa özür diler; tutamadığı sözler boyunu aşarsa istifa eder.

Aslında kongrenin mevcut başkanının bir daha seçilmemesi ve zaten Fenerbahçe taraftarının başkanı olan Ali Koç'un kongrenin de başkanı olması için daha birçok sebep yazabiliriz ama daha fazla uzatmaya gerek yok.

Çünkü sorunun cevabı çok basit: Fenerbahçeliler öyle istiyor.

*İlk resmin altındaki yazı Twitter'daki @OkulAcikcom hesabından alınmıştır.


Hiç yorum yok :