27 Eylül 2017 Çarşamba

Operasyon Haftası

Seni ezdiğimde bile beni atmadın, ne olmuş 2-3 tekme attıysam?

Tarihinin en görkemli dönemini yaşarken bile Fenerbahçe'ye karşı Halis Özkahya ve yardımcısının hediye ettiği maç dışında galibiyeti olmayan Beşiktaş yine büyük umutlarla geldiği Kadıköy'den eli boş döndü. Maç bitimiyle beraber sahada Fenerbahçe'nin bileğini bükemeyenler saha dışında gelecek haftaların yatırımını yapmaya başladı.

Yapılan algı operasyonuna değinmeden önce maçtaki pozisyonlara değinelim. Beşiktaş'ın verilmeyen 1 penaltısı ve kesilen 1 gol pozisyonu var. Beşiktaş'ın sayılmayan golü diye bir şey yok. Bu pozisyonlardan önce Pepe'nin Janssen'e attığı bir dirsek var. Direkt kırmızı kart olması gereken bu pozisyona faul bile verilmedi. Quaresma yaptığı ilk sarı kartlık hareketten dolayı atıldı çünkü daha önceden Souza ve Valbuena'ya yaptığı direkt kırmızı kartlık 2 pozisyon 1 sarı kartla es geçildi. Talisca'nın Ozan'a attığı en az sarı kartlık tekmeye faul bile verilmedi. Medel'in Valbuena'ya yaptığı en az sarı kartlık hareket es geçildi. Verilen 2 penaltı ve kırmızı kartlarda bir sıkıntı yok. 

Hakemin kötü maç yönettiği kesin ama bu lanse edildiği gibi tek taraflı bir olay değil. Siyasetçilerden sözde spor programlarına kadar yapılan algı operasyonlarının amacı ise hakemleri baskı altına alıp gelecek haftalarda Fenerbahçe'yi sahada doğratmak ve kendilerine avantaj sağlamaktan başka bir şey  değil. 

Algı operasyonunun ilk aşaması olarak Ali Palabıyık sanki Fenerbahçe lehine bir maç yönetmiş algısını topluma yerleştirdiler. Bunun sonucu olarak Ali Palabıyık'a maç aldırmayacaklar. Şimdiden basında Ali Palabıyık'ın 6 hafta dinlendirileceği konuşuluyor. Tüm bunlar Fenerbahçe'nin maçlarını yönetecek hakemlere mesaj olarak gidecek ve karşılığı sahada Fenerbahçe'nin doğranması olarak ortaya çıkacak.

Geçtiğimiz sezonlarda Fenerbahçe maçlarında yaşanan hakem hataları sonrasında neler yaşandığına bakalım.

Bu tablo geçen sezon Fenerbahçe lehine yada aleyhine yaşanan hakem hataları ve sonrasında hakemlerin dinlendirilme sürelerini gösteriyor.


Fenerbahçe aleyhine hata yapan hakemler en fazla 1 maç haftası dinlendirildikten sonra Süper Lig'e geri dönmüşler. Fenerbahçe lehine hata yapan hakemler önce ceza olarak 1.Lig'e yollanmış; Süper Lig'e 4 maç haftası ardından dönebilmişler.  

2015-2016 Sezonu'nun 6.haftasında oynanan Beşiktaş-Fenerbahçe maçı Türk futbol tarihinin en karanlık maçlarından biridir. O maçta galibi belirleyen Halis Özkahya 10.hafta Süper Lig'e geri dönmüş. Ali Palabıyık için bahsedilen 6 hafta cezaya maruz kalmamış.

Aynı hakem 2012-2013 Sezonu'nun 15.haftasında Galatasaray-Fenerbahçe maçında Meireles'i atmış ve raporuna olmayan tükürüğü sanki varmış gibi yazmıştı. Bu hakem o sezonun 16.haftasında maça çıktı.

Aynı sezonun 12.haftasında Fırat Aydınus rakip takım futbolcusunun ağzından çıkan bir söz yüzünden Fenerbahçeli futbolcuya kırmızı kart gösterdi. O sezonun 15.haftasında 1.Lig maçına çıkan hakem; 16.haftada Süper Lig'e geri dönmüş.

Fenerbahçe aleyhine böylesine hatalar yapıldığında bile verilmeyen 6 maç cezanın 1 penaltı yüzünden Ali Palabıyık'a verilecek olması ligin kalanı için hakemlere açıkça Fenerbahçe'yi doğrayın mesajı yollamaktır. 

Bazı gazetelerin 2015-2016 Sezonu'nda Beşiktaş'a ikram edilen maç sonrası ve Fenerbahçe'nin hakkıyla kazandığı bu maç sonrası attıkları sürmanşetler arasındaki fark algı operasyonuna çok net örnekler:Algı operasyonları yapılmaya devam ederken Fenerbahçe yönetimi her zamanki gibi sessizce bunları izliyor. Fenerbahçe bedelini sahada ödedikten yani iş işten geçtikten sonra çıkar konuşurlar. Taraftarlar kendi çabalarıyla bu operasyona karşı durmaya çalışırken yönetimin hiçbir şey yapmaması insanları çıldırtıyor. 

Yıllardır süre gelen bu döngü de kısmetse önümüzdeki mayıs ayında Fenerbahçe'nin kendine yakışan başkana kavuşmasıyla son bulacak. Hiç yorum yok :