6 Mart 2016 Pazar

Başarı ve MutlulukFutbolda Fenerbahçe'nin başarı değerlendirmesini ikiye ayırırım. Birincisi rakiplerimize göre olan değerlendirmedir. Fenerbahçe bu sezon ligi 2.bitirirse, ligde G.Saray'dan daha başarılı olmuş olacak. İkincisi ise Fenerbahçe'nin kendi içindeki kriterlere göre yaptığım değerlendirmedir. Bu değerlendirmede Fenerbahçe'nin Türkiye'de başarılı olması şampiyonluk dışında mümkün değil. Bir de sezon sonu mutlu olma durumu vardır. Bu da genelde ikinci değerlendirmeyle paraleldir.

Fenerbahçe 2000'li yıllarda ülkemizde şampiyonluk hedefi olan kulüpler içerisinde en istikrarlı kulüp durumunda bulunuyor. Sezon içerisinde teknik direktör değiştirmeme, iç sahada rakiplerine kurduğu üstünlük ve sezonu ilk 2 sıra içerisinde bitirme geleneği bu sezon da devam etti. Şu an için ezeli rakibi G.Saray'ın Fenerbahçe'yi şampiyonluktan etmek dışında tek hedefi kupayı almak. Beşiktaş'ın ise tek hedefi lig şampiyonluğu.Fenerbahçe ise şu an için 3 kupa hayal edebiliyor fakat bu sezon sonunda mutlu olmak için yeterli değil.

Fenerbahçe 2010-2011 sezonunda gruplara bile kalamadan Avrupa'ya veda etmişti. Türkiye Kupası'nda gruptan bile çıkamamıştı. Fakat sezon sonu şampiyonluk geldiğinde herkes mutluydu. 

2012-2013 sezonunda Avrupa Ligi'nde yarı finale kalan, Türkiye Kupası'nı kazanan takımın taraftarları ezeli rakiplerinin şampiyonluğu sebebiyle sezon sonu mutsuz olan taraf oldu.

Fenerbahçe'nin son 15 yıldaki istikrarını,rakiplerine oranla başarısını şampiyonluk sayısına yansıtamaması taraftarın mutsuzluğuna sebep oldu. 

Aşağıdaki tabloda son 15 sezonun istatistikleri var. Fenerbahçe bu sürede 13 defa ligi ilk 2 sıra içinde tamamlamış. Buna rağmen elde edilen şampiyonluk sayısı 9 defa ilk 2 sıra içinde yer alan Galatasaray ile eşit durumda. Fenerbahçe bu sürede 10 defa Türkiye Kupası'nda yarı finale kalmış ama bunu 5 defa yapabilen rakiplerinden daha az şampiyonluk çıkarabilmiş.Sonuç olarak Fenerbahçe'nin bu sezon içinde bulunduğu durumdan sezon sonu mutluluk çıkması için Türkiye Ligi yada Avrupa Ligi şampiyonluğunun gelmesi şart.

Hiç yorum yok :