17 Ağustos 2015 Pazartesi

Hakem Değerlendirmesi 1.Hafta

Yıllardır futbolumuzda en çok konuşulan konulardan birisi hakemlerdir. Her takımın taraftarlarının büyük kısmı tuttukları takımın hakemler tarafından ezildiğini, rakiplerinin ise kollandığını iddia eder. Bazı tarafsız görünen yada hakemden çok futbol konuşmak isteyen yorumcular 3 büyük diye tanımladıkları Fenerbahçe, Galatasaray ve Beşiktaş'ın diğer takımlara karşı hakemler tarafından kollandığını iddia ediyorlar. Bazıları ise olaya daha da derinlik katarak bu 3 takım içinde Beşiktaş'ın en mağdur olan yada en az kollanan takım olduğunu iddia ediyorlar. Bazıları ise yapılan hataların sezon sonunda aşağı yukarı eşitlendiğini iddia ediyorlar.

Ben yorumcuların bu düşüncelerinin yanlış olduğunu, alışılmış içi boş laflardan öteye gitmediğini düşünüyorum. Genelde de hakemler tarafından en çok mağdur edilen büyük takımın Fenerbahçe olduğunu, Fenerbahçe'nin 34 haftalık lig maratonunda aleyhine verilen yanlış kararların, lehine verilen yanlış kararlardan daha çok olduğunu düşünüyorum. Bu sezon başında bunların çetelesini tutmaya karar verdim. Bülent Yavuz, Ali Aydın ve Serdar Tatlı'nın yorumlarını not edip,belli aralıklarla tablolar hazırlayacağım. Bu iş için bu 3 ismin Habertürk,Zaman ve Fanatik gazetelerinin internet sayfalarında yer alan yorumlarını takip edeceğim. Bu yorumlarla beraber kendi yorumlarımı da bunlara eklemeye çalışacağım.


1.HAFTA

FENERBAHÇE 2-0 ESKİŞEHİRSPOR

Hakem: Fırat Aydınus

Bülent Yavuz: Eskişehir'e çıkan kırmızı (2 sarı) doğru, Fenerbahçe'ye çıkmayan 3 sarı kart var.(2 tanesi Fernandao'ya)

Serdar Tatlı: Eskişehir'e çıkan kırmızı (2 sarı) doğru, Fenerbahçe'ye çıkmayan 2 sarı kart var.

Ali Aydın: Eskişehir'e çıkan kırmızı (2 sarı) doğru

Benim değerlendirmem: Eskişehir'e çıkan kırmızı (2 sarı) doğru, Fenerbahçe'ye çıkmayan 1 sarı kart var. (Bülent Yavuz'un sarı kart olduğunu iddia ettiği 2 pozisyonu özetlerde ve yayıncı kuruluşun internet sitesinde bulamadım.Maç sırasında da bu pozisyonları hatırlamıyorum.Maçı statta seyrettiğim için tribünden tekrar imkanı olmadan her tartışmalı pozisyonu süzmek yada hatırlamak her zaman mümkün olmuyor.)

SİVASSPOR 2-2 GALATASARAY

Hakem: Barış Şimşek

Bülent Yavuz: Galatasaray'ın 1 golü ofsayt olmalıydı. Galatasaray'ın ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünde karar yanlıştı,pozisyondan önce çalınan faul yanlış, Sivasspor'un penaltı beklediği 2 pozisyonda devam kararı doğru, Sivasspor'a çalınan penaltı doğru, Galatasaray'ın kesilen atağında karar yanlış.

Serdar Tatlı: Galatasaray'ın 1 golü ofsayt olmalıydı. Galatasaray'ın ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünde karar doğru, pozisyondan önce çalınan faul kolay bir karar, Sivasspor'un penaltı beklediği 2 pozisyonda devam kararı doğru, Sivasspor'a çalınan penaltı doğru, Galatasaray'ın kesilen atağında karar doğru.

Ali Aydın: Galatasaray'ın 1 golü ofsayt olmalıydı. Galatasaray'ın ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünde karar doğru.Sivasspor'un penaltı beklediği 3 pozisyonda devam kararı doğru.

Benim değerlendirmem: Galatasaray'ın 1 golü ofsayt olmalıydı. Galatasaray'ın ofsayt gerekçesiyle iptal edilen golünde karar doğru,pozisyondan önce çalınan faul yanlış, Sivasspor'un penaltı beklediği 3 pozisyonda devam kararı doğru, Sivasspor'a çalınan penaltı doğru, Galatasaray'ın kesilen atağında karar yanlış.

MERSİN İDMANYURDU 2-5 BEŞİKTAŞ

Hakem: Bülent Yıldırım

Bülent Yavuz: Mersin'e çıkan kırmızı (2 sarı) doğru, Tolga'nın sarısı doğru, Beşiktaş'a çıkmayan 1 sarı kart var.

Serdar Tatlı: Tolga'nın sarısı doğru

Ali Aydın: Mersin'e çıkan kırmızı (2 sarı) doğru, Tolga'nın sarısı doğru, Mersin'in penaltı beklediği pozisyondan devam kararı doğru

Benim değerlendirmem: Bülent Yavuz'la aynı
Hiç yorum yok :